Jak bardzo potrzebny jest densytometr?

Pewnie nazwa densytometr wielu z Was jest zupełnie nieznana i wcale nie brzmi znajomo. Możliwe jednak, że wielu z Was korzystało z tego urządzenia nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Podobnie jest z wieloma urządzeniami medycznymi. Jesteśmy poddawaniu wielu badaniom, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak nazywają się przyrządy, które do nich służą, ani czym tak naprawdę się one zajmują i w czym pomagają naszym lekarzom.

Możliwości wykorzystania sprzętu

Większość urządzeń medycznych ma swój początek wcale nie w wykorzystaniu medycznym i wiele z nich stosowanych jest równolegle w innych dziedzinach życia, które z medycyną nie mają wiele wspólnego. Tak jest między innymi z urządzeniem, które nazywa się densytometr. Służy on do pomiaru gęstości optycznej różnych materiałów, zarówno przezroczystych, jak i nieprzezroczystych. Są takie, które badają, jak materiał jest światło przepuszczalny i takie są wykorzystywane na przykład w przemyśle filmowym do badania stopnia zaczernienia błon filmowych. Są tez takie, które badają ilość światła odbitego i są wykorzystywane inaczej. Najważniejsze dla nas jednak wykorzystanie densytometru wiąże się z wykorzystaniem go przez lekarzy od diagnostyki chorób układu kostnego. Urządzenie to pozwala na bardzo precyzyjny pomiar gęstości naszych kości, co skutkuje trafną diagnostyką. Badać można właściwie wszystkie kości, przy czym najczęściej stosuje się to do mierzenia gęstości kości udowych, kręgosłupa lędźwiowego, a także kości kończyn górnych, między innymi kości nadgarstka.

Komu możemy pomóc

Dzięki wykorzystaniu densytometrii można wcześnie wykrywać schorzenia układu kostnego oraz w prawidłowy sposób je leczyć. Wskazaniem do badania za pomocą densytometru są wszelkie złamania kości oraz ryzyko zachorowania na osteoporozę, która to choroba jest coraz powszechniejsza. Takimi czynnikami są na przykład: wcześniejsze występowanie tej choroby w naszej rodzinie, nietolerancja mleka, która skutkuje brakiem wielu potrzebnych dla kości minerałów i mikroelementów, a także chociażby nałogi takie jak alkohol, czy nawet kawa. Warto się przebadać profilaktycznie za pomocą densytometru, ponieważ właściwie każdy z nas w jakimś stopniu narażony jest na osteoporozę. Nie warto czekać, aż choroba się rozwinie i zaatakuje w pełni nasze kości.

Przydatne a proste badanie

Tego typu badanie może się okazać bardzo pomocne, a jednocześnie nie sprawia wiele trudności, co ważne jest bezbolesne, nie ma w nim nic nieprzyjemnego. Pomimo tego, że densytometr densytometr wytwarza promieniowanie to jego dawka jest bardzo niska, więc w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie osoby badanej. Jeśli jesteś lekarzem to warto zainwestować w densytometr, ponieważ jest on świetnym urządzeniem diagnostycznym, a nie zajmuje wiele przestrzeni w Twoim gabinecie. Nie jest również skomplikowany w obsłudze, a wyniki z niego umożliwią Ci lepsze leczenie Twoich pacjentów.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

admin Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply