Nie daj się zaćmie! Operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania

Zoperowanie zaćmy to krótki, mało inwazyjny zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej nową, wykonaną z tworzywa sztucznego. Taki zabieg jest obecnie jedyną proponowaną metodą leczenia zmętniałej soczewki, ponieważ leczenie farmakologiczne nie pozwala na odwrócenie zmian w tej strukturze, która nie posiada ani naczyń krwionośnych, ani nerwów. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym jest zaćma oraz jak długo należy czekać na zabieg. http://alfamedycyna.pl/operacja-zacmy-najszybciej-nfz/

Czym jest zaćma i jak się ją leczy?

Zaćma jest to najpopularniejsza choroba dotycząca soczewki oka. Soczewka to wypukły, przezroczysty element umieszczony w górnej części gałki ocznej, na który padają promienie świetlne. Soczewka ma za zadanie ogniskować promienie świetlne tak, aby tworzyły odwrócony i pomniejszony obraz na siatkówce. To dzięki niej mózg może odbierać obraz dokładnie tak, jak go widzimy. Kiedy w soczewce następują zmiany mętnieniowe, obraz pacjenta staje się zamazany. Choroba może postępować latami, aż do całkowitej utraty wzroku. “Gołym okiem” można zdiagnozować zaćmę, ponieważ występuje ona w postaci zmętnienia wewnątrz źrenicy, źrenica jest wówczas biaława i mętna, zamiast w głęboko czarnym kolorze.

Dobrze jest zatem wcześnie wykryć zaćmę i uzyskać wskazania do jej leczenia. Obecnie jedynym zalecanym sposobem leczenia zaćmy jest operacja zaćmy czas oczekiwania jednak nie jest długi.

Operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania

Najskuteczniejszym sposobem uzyskania terminu operacji na NFZ jest po prostu dowiedzieć się, w którym szpitalu wykona się ją najwcześniej. Dobrze jest więc zadzwonić do szpitali w pobliskim mieście. To, jak długo trzeba czekać na termin, uzależnione jest jedynie od ilości pacjentów, których trzeba zoperować. Są szpitale, które mają pełne obłożenie na kolejnych kilka miesięcy do przodu. Są też takie, w których dostaniemy termin praktycznie od ręki, na przykład w ciągu dwóch tygodni.

Operacja zaćmy w Polsce

Jeśli potrzebna jest operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania w Polsce wynosi zwykle około 4 tygodni. Nie jest to długi czas, ponieważ ta konkretna operacja zazwyczaj jest bardzo prosta. Trwa kilkadziesiąt minut. Polega ona na przecięciu gałki ocznej, by dostać się specjalnymi narzędziami do jej wnętrza. Następnie tnie się zmętniałą soczewkę na drobne części i usuwa je za pomocą specjalnego urządzenia. W miejsce usuniętej soczewki wkłada się nową, wykonaną z tworzywa sztucznego i dopasowuje dokładnie miejsce jej ułożenia. Następnie wystarczy zaszyć miejsce cięcia oraz doprowadzić pacjenta do stanu, w którym można go wypisać ze szpitala. W większości przypadków tuż po zakończeniu zabiegu pacjent odczuwa wyraźną poprawę w ostrości widzenia. W ciągu kilku godzin jego nowa soczewka powinna przystosować się do pracy i pacjent widzi tak, jak przed zachorowaniem.

Długi czas oczekiwania

W kwestii jaką jest operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania nie jest długi, w porównaniu z innymi operacjami, na przykład kardiologicznymi. Zrozumiałe jest jednak, że pacjent zaraz po wykryciu choroby chce jak najszybciej powrócić do swoich dawnych obowiązków, w tym do pracy, i nie chce czekać tych kilku tygodni na zabieg. Tym bardziej, że choroba często dotyka osób stosunkowo młodych, aktywnych zawodowo, które nie chcą sobie pozwolić na tak długa abstynencję od pracy wynikającą z tego, że słabo widzą. Wpisując w wyszukiwarkę “operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania” możemy sprawdzić, w którym szpitalu najszybciej uda nam się zoperować zaćmę. Takie informacje jak operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania są również dostępne dla pacjentów na telefon, wystarczy tylko zadzwonić do konkretnego szpitala, w którym chcemy być operowani. Otrzymując zlecenie na zabieg, nie otrzymujemy go do konkretnego szpitala, ponieważ my jako pacjenci mamy możliwość wyboru szpitala, w którym chcemy, by zabieg został przeprowadzony. Warto więc obdzwonić kilka okolicznych szpitali i dowiedzieć się, gdzie możemy zostać zoperowani jak najszybciej. Ogólna informacja o tym, jak długi jest czas oczekiwania na poszczególne zabiegi, znajduje się na stronie głównej NFZ i warto z takiej informacji korzystać gdy planujemy jakiś zabieg.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

Karol Dąbrowski Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply