Okulista Gliwice dla dzieci: kiedy go odwiedzać

Dzieci z reguły maja dobry wzrok, jednak jeśli już zaczyna się psuć, to zmiany następują bardzo szybko. Z tego względu warto chodzić z nimi do okulisty. Dowiedz się, w jakim wieku powinna mieć miejsce pierwsza wizyta i jakie objawy powinny niepokoić.

Maluchy pod kontrolą…

Pierwsze badania wzroku powinny mieć miejsce po ukończeniu trzeciego miesiąca życia dziecka. Wprawdzie wtedy kontakt werbalny będzie utrudniony, jednak nastręcza on wiele problemów. Żeby zbadać oczy podaje się specjalne krople wpływające na akomodacje oka. Badanie jest całkowicie bezbolesne i warto je przeprowadzić, by zapobiec poważniejszym chorobom, jak np. retinopatii, zmianom nowotwory czy retinoblastomi. W takich przypadkach warto jak najszybciej podjąć się leczenia, by zapobiec zmianom w widzeniu pojawiających się w późniejszym wieku. Kolejne badanie warto wykonać u 2-3-latków, które potrafią już określić nazywać przedmioty i określać ich ostrość. Wtedy można wykryć wiele poważnych schorzeń, np. zez czy niedowidzenia. Na szczęście leczenie podjęte w porę pozwala wyeliminować większość wad. Dzieciom przepisuje się okulary korekcyjna, jak również stosuje się w ich przypadku ćwiczenia korygujące wzrok. Kolejne badania kontrolne powinny mieć miejsce u dzieci w wieku przedszkolnym 4-5 latków. W ich przypadku problemy z widzeniem mogą mieć wpływ na naukę. Wkrótce czeka ich bowiem szkoła, gdzie będą się musieli rozwijać. W końcu bardzo często należy dbać o dzieci w wieku szkolnym. Wada w ich przypadku może doprowadzić do pogorszenia ocen. Często jest tak, że maluchy nie przyznają się, że gorzej widza, ponieważ nie chcą nosić okularów i wstydzą się rówieśników. Rodzince powinni więc bacznie obserwować swoje pociechy, by w razie potrzeby reagować. Trzeba być świadomym, że u maluchów i młodzieży wady wzroku rozwijają się bardzo dynamicznie, a ich nieleczenie może powodować bardzo poważne problemy ze wzrokiem w późniejszych latach. Stąd też okulista Gliwice powinien być odwiedzany, jeśli tylko wydarzy się coś co będzie niepokoiło.

Na co zwracać uwagę?

Dzieci bardzo często nie przyznają się do problemów z oczami. Nie chcą nosić okularów, boja się, że rodzice ograniczą im dostęp do komputera czy komórki. Trzeba więc bardzo uważać i obserwować maluchy. Jeśli widzimy, że pociecha często mruży oczy, skarży się na bóle głowy, często mruga, to znak, że rzetelny okulista Gliwice powinien być jak najszybciej odwiedzony. Niepokojące może być też pogorszenie wyników w szkole. Jeśli dziecko piątkowe, nagle zaczyna przynosić gorsze stopnie, to być może oznacza to, że ma problemy z oczami i nie jest w stanie przyswoić wymaganych rzeczy.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

subodh murra Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply