Operacja zaćmy to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów

Zaćma jest chorobą, z którą zmaga się wiele osób na całym świecie. Z tego też powodu uważa się operację zaćmy jako jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów. Zobacz, co warto wiedzieć o tej chorobie.

Choroba, której nie można lekceważyć

Jedną z najczęstszych chorób, z którą zmagają się Polacy jest zaćma. Na czym ona polega? Jest to nic innego jak postępujące zmętnienie soczewki oka, które nieleczone może doprowadzić do utraty wzroku. Głównym powodem powstawania zaćmy, która określana jest też mianem katarakty, jest naturalny proces starzenia się organizmu. Jednak zaćma może być również następstwem chorób metabolicznych, w których poczet wchodzi: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry czy też niedoczynności przytarczyc. Także długotrwałe stosowanie leków oraz przebyte urazy i zapalenia oczu mogą doprowadzić do powstania katarakty.

Jakie są objawy zaćmy?

Jest kilka oznak, które sugerują, że borykasz się z zaćmą. Na pewno zalicza się do nich pogorszone widzenie, w szczególności w trakcie czytania, gdy litery wydają się zamazane, a obraz zamglony. Ponadto osoby chorujące na kataraktę narzekają również na efekt podwójnego widzenia, zaburzenia w ocenie odległości, czy zwiększoną wrażliwość na światło. Warto dodać, że są przypadki, gdy zaćma przez długi czas się nie objawia, przez co pacjent nie wie, że potrzebna jest mu operacja zaćmy.

Operacja zaćmy – co warto o niej wiedzieć?

Operacja zaćmy to krótki zabieg, który trwa zaledwie 20 minut. W jego czasie, dzięki podaniu znieczulenia miejscowego, pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Ponadto nie jest on skomplikowany, a co za tym idzie pacjent nie musi obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Na obecną chwilę jest to najlepszy sposób, aby wyleczyć całkowicie się z katarakty. Owszem, można ją leczyć za pomocą środków farmakologicznych, ale należy pamiętać o tym, że hamują one jedynie rozwój choroby, a nie ją leczą. A jak wygląda leczenie w Polsce? Niestety, niezbyt optymistycznie przedstawia się sytuacja. Jeśli chcemy leczyć się przez Narodowy Fundusz Zdrowia to musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania. Na obecną chwilę trzeba czekać na operację zaćmy około 2 lat. Możemy także leczyć się prywatnie, ale to wiążę się z wieloma kosztami. Prywatny zabieg to koszt rzędu około 3 tys. zł. Na szczęście, istnieje też opcja leczenia za granicą. Polacy najchętniej wyjeżdżają do Czech, aby uleczyć się z katarakty.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

angela ramirez Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply