Ortokorekcja jako idealny przykład, że sen to zdrowie

Sen to zdrowie – te przysłowie słyszał każdy z nas. W praktyce nie istnieje wiele chorób, które można wyleczyć samym snem. Niemniej jednak osoby z niewielką wadą wzroku, które mają krótkowzroczność lub astygmatyzm, mogą skorzystać, dzięki ortosoczewkom, z leczniczego działania snu.

Korekcja wady wzroku

Ortokorekcja polega na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą specjalnych soczewek, tzw. ortosoczewek, które zakłada się jedynie na noc. Po obudzeniu się, pacjent je zdejmuje i może cieszyć się dobrym wzrokiem bez konieczności noszenia soczewek kontaktowych lub okularów. Jednak, by uzyskać dobry wzrok na 16-40 godzin, trzeba regularnie stosować ortosoczewki. Ortokorekcję mogą stosować osoby, które mają krótkowzroczność do -4D i astygmatyzm do -1,5D. Jeśli zaś chodzi o ograniczenia wiekowe to nie istnieją praktycznie żadne. Ortokorekcję może stosować każdy, jednak polecana jest ona głównie młodym osobom, a nawet dzieciom, które są w wieku szkolnym. Możliwością tą zainteresowane są też często osoby, które prowadzą aktywny tryb życia lub wykonują zawody, w których niewskazane jest noszenie okularów.

Ortokorekcja nie dla każdego

Jak już wspomniałam ortokorekcja jest zalecana osobom, które mają krótkowzroczność do -4D bądź też astygmatyzm do -1,5D. Większe wady można korygować jedynie częściowo, a wciąż trwają badania naukowe, które mają ulepszyć tę metodę (dzięki temu można okazjonalnie wyleczyć nawet wady wzroku większe niż -6 dioptrii). Zalecana jest ona przede wszystkim: sportowcom, osobom pracującym w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach, jak i dzieciom oraz młodzieży, u których hamuje postęp wady wzroku. Jednak ortokorekcji nie może stosować każdy z nas. Osoby, które borykają się ze stanem zapalnym oka, a nawet lekkim przeziębieniem nie powinny stosować ortosoczewek. Także osoby, które mają zbyt płaską lub wypukłą rogówkę nie zostają zakwalifikowane przez okulistę do ortoleczenia.

Czy jest to bezpieczna metoda?

Wiele osób, które zastanawia się nad ortokorekcją, interesuje przede wszystkim, czy jest to bezpieczna metoda. Okuliści potwierdzają, że ortokorekcja nie zagraża naszemu wzrokowi. W bezpieczny, rozciągnięty w czasie sposób koryguje nasz wzrok. Wymaga to jednak systematyczności oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej higieny i pielęgnacji ortosoczewek. Istotne są też regularne wizyty kontrolne u okulisty, by ten ocenił stan naszej rogówki.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

terra brown Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply