Pomiary ciśnienia o osób otyłych są koniecznością

Lekarze alarmują, że prawie połowa dorosłych Polaków ma nadwagę. Część z nich ma jedynie o 5-10 kg za dużo, podczas gdy pozostali są chorobliwie otyli i dźwigają codziennie nadbagaż mający nawet ponad 50 kg. Zbyt wysoka waga jest problemem estetycznym, jednak nie on jest w tym przypadku najważniejszy – znacznie ważniejszą kwestią jest bowiem podwyższone ryzyko wystąpienia chorób współtowarzyszących otyłości. Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze.

Profilaktyka zmniejsza ryzyko

Ciśnieniomierze pozwalają wykryć zmiany poziomu ciśnienia tętniczego już na wczesnym etapie ich występowania. Profilaktyka ma więc kluczowe znaczenie dla uchronienia się przed tą groźną dla życia chorobą. Nadciśnienie tętnicze może bowiem skutkować wystąpieniem udaru mózgu, który doprowadzi do paraliżu lub nawet do śmierci. Jeżeli jednak osoba otyła będzie każdego dnia korzystać z ciśnieniomierza, może ona zgłosić się do lekarza na tyle szybko, że będzie on w stanie zaproponować leczenie, które będzie charakteryzowało się wysoką skutecznością.

Gdy choroba się rozwinie

Niestety, większość osób otyłych nie dba o profilaktykę i zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy nadciśnienie tętnicze dokucza im od dawna.W takiej sytuacji prawidłowe leczenie jest znacznie trudniejsze, gdyż lekarz będzie mieć większe problemy z dobraniem leków o odpowiednim składzie i dawce. Problemy takie nie pojawiają się, gdy osoba otyła regularnie korzysta z ciśnieniomierza.

Problemy z aparatami

Niestety, otyłość często uniemożliwia korzystanie z aparatów do mierzenia ciśnienia zakładanych na ramię. Niekiedy okazuje się bowiem, że tradycyjne ciśnieniomierze mają zbyt wąskie mankiety, by objąć ramię osoby, której prawidłowa waga jest przekroczona o kilkadziesiąt kilogramów. Z tego powodu zaleca się, by osoby korzystały z ciśnieniomierzy nadgarstkowych, które takich utrudnień nie powodują. Warto jednak pamiętać, że sprzęt ten jest mniej dokładny niż ciśnieniomierze naramienne, a także nie poleca się go osobom, które przekroczyły 40 rok życia. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem dla osób otyłych jest zrzucenie kilkunastu kilogramów – pomoże to nie tylko w korzystaniu z ciśnieniomierza, ale i znacząco wpłynie na obniżenie się ciśnienia tętniczego.

Należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia problemów z prawidłowym poziomem ciśnienia krwi u osób otyłych rośnie wraz z wiekiem. Osoby cierpiące z powodu nadmiaru kilogramów często o tym zapominają i wydaje im się, że gdy nie chorują z powodu otyłości w wieku dwudziestu lat, to choroby jej współtowarzyszące nigdy nie będą im dokuczać. Jest jednak inaczej, gdyż otyłość prowadzi do bardzo szybkiego rozwoju chorób – ich objawy mogą pojawić się nawet w ciągu kilku miesięcy, czyli o wiele szybciej niż u osób o prawidłowej wadze.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

admin Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply