Stomatolog Tarnowskie Góry wczoraj i dziś

Stomatologia to dziedzina, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wciąż powstają nowe rozwiązania, które pozwalają utrzymać zęby w dobrym stanie na całe lata. Z kolei same zabiegi nie są takie bolesne i bardzo precyzyjne. Jeszcze dwie-trzy dekady temu było zupełnie inaczej.

Jak było dawniej?

Kiedyś stomatolog Tarnowskie Góry nie miał takich możliwości jak obecnie. W czasach głębokiej komuny takie techniki jak obecnie byly praktycznie nieosiągalne. Same komponenty i narzędzia, które stosowano pozostawiały wiele do życzenia. Plomby wykonane z amalgamatu były widoczne, a do tego nie trzymały się dobrze i już w niedługim czasie odpadały. To powodowało, że ubytek z każdą kolejną ingerencją stawał się coraz większy. Do tego samo wiercenie przyprawiało o ciarki na plecach. Dentysta nie miał bowiem do dyspozycji takich narzędzi jak obecnie. Wiertła dentystyczne nie były tak skuteczne. Dentysta nie miał możliwości zobaczenia pełnego obrazu zęba na ekranie monitora. Musiał polegać na własnym wyczuciu. Niestety, mimo najwyższych starań zabiegi nie mogły być precyzyjne tak jak teraz, kiedy wszystkie prace są mierzalne. Samo opracowanie kanału zębowego przy użyciu endometru pozwala określić jego głębokość na milimetry. Dawniej takie możliwości były niedostępne. Wprawdzie stosowano znieczulenia, ale powodowały one paraliż całej twarzy. Efekt ten utrzymywał się jeszcze kilka godzin po zabiegu.

Lepsze komponenty, nowoczesne narzędzia

Dziś jest inaczej. Stomatolog Tarnowskie Góry ma do dyspozycji nowoczesne narzędzia, dzięki którym sam zabieg nie jest aż tak bolesny i nie paraliżuje twarzy. Działa miejscowo i stosunkowo krótko. Jego ilość jest wyliczana komputerowo. To powoduje, że po samym zabiegu można swobodnie mówić, a nawet prowadzić samochód. Kiedyś było to zupełnie niemożliwe. Również same komponenty, które wykorzystuje się w gabinecie dentystyczny są znacznie lepszej jakości. Dzięki temu wykonane przez dentystę prace trzymają się znacznie dłużej. Zaplombowany ząb jest w dobrym stanie nawet do końca życia. Rzadziej też stosuje się ekstrakcje, bo są sposoby by uratować zęba, a jego usunięcie to już ostateczność. W wielu miejscach stosuje się metodę sedacji wziewnej, popularnie zwanej gazem rozweselającym. To pomaga się rozluźnić i jest bardzo pomocne szczególnie wśród osób, które bardzo denerwują się przed wizytą. Gaz rozweselający powoduje, że zabieg mija w znacznie przyjemniejszej atmosferze. Niestety, pomimo tak zaawansowanej technologii wciąż wiele osób zgłasza się do dentysty zbyt późno, kiedy ząb szczególnie daje o sobie znać. Wtedy bardzo często nie da się już go wyleczyć.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

subodh murra Written by:

2 Comments

Leave a Reply