Witrektomia – operacja ostatniej szansy?

O witrektomii napisano już całkiem sporo. W internecie znajdziemy ogrom informacji o zabiegu, a sama witrektomia określana jest mianem operacji ostatniej szansy. Jednak czy rzeczywistość jest tak różowa jak opisują to nagłówki artykułów?

Na ratunek siatkówce

Witrektomia jest to zabieg mikrochirurgiczny, który ma za zadanie usunięcie, stabilizację lub poprawę nieprawidłowości, jakie występują w siatkówce oka. Dzieje się to w momencie, w którym zostaje usunięte niepotrzebne już ciało szkliste, czyli galaretowata substancja, znajdująca się w tylnej części gałki ocznej. Jest ona odpowiedzialna za ochronę oraz nadawanie kształtu siatkówce oka. W momencie, w którym nie spełnia ona swojego zadania, podczas zabiegu witrektomii zostaje ona wycięta. Jej miejsce, w zależności od rodzaju zabiegu, zostaje wypełnione specjalnym płynem bądź też mieszaniną gazu lub powietrzem. Kolejnym sposobem jest wypełnienie luki olejem silikonowym, który, w przeciwieństwie do pozostałych dwóch wypełniaczy, się nie wchłania i po jego zastygnięciu trzeba go usunąć. Sam zabieg, w zależności od schorzenia, trwa od 30 minut do 2 godzin. Witrektomia jest dla pacjenta bezbolesną operacją, która wymaga od niego niewielkiego przygotowania. Oznacza to, że pacjent nie może 24h przed zabiegiem nie może używać kosmetyków do twarzy, pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę.

Rekonwalescencja

Powrót do zdrowia po witrektomii zajmuje pacjentowi około 1,5 miesiąca. W tym czasie powinien on unikać wysiłku fizycznego, a w przypadku pacjentów, którzy korzystali z metody wypełnienia luki po ciele szklistym gazem, mają kategoryczny zakaz latania samolotami.

Zmiana na lepsze?

W internecie można znaleźć mnóstwo opinii pacjentów, którzy zdecydowali się na zabieg. Nietrudno zauważyć, że na wszelakich forach zdania odnośnie witrektomii są bardzo podzielone. Niektórzy rekonwalescenci wręcz zachwalają operację, pisząc, że po kilku dniach nastąpiła znaczna poprawa, inni z kolei żałowali podjętej decyzji. W sytuacji, gdy stajemy przed takim dylematem, należy pamiętać, że każdy organizm jest indywidualny i że nie każdy zabieg, nawet jeśli cieszy się dobrą opinią wśród innych pacjentów, nie musi koniecznie nam odpowiadać. Dlatego ważne jest, by przed podjęciem decyzji rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” i pozostawać w stałym kontakcie ze swoim lekarzem.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

angela ramirez Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply