Z jakimi problemami możemy zgłosić się do dermatologa?

Dermatolog to lekarz zajmujący się różnego rodzaju problemami ze skórą. Do dermatologa zgłaszamy się, kiedy koniecznie jest usunięcie pieprzyka albo diagnoza zmian skórnych lub przebarwień. Dermatologia zajmuję się leczeniem trądziku, chorób paznokci i skóry głowy. Przyjrzyjmy się, z jakimi schorzeniami najczęściej zgłaszamy się do dermatologa.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to wyjątkowo przykra choroba dermatologiczna. Charakteryzuje się występowaniem dużych, czerwonych plam na skórze twarzy. Po przyjrzeniu się im z bliska dostrzec można, że składają się z setek mniejszych przebarwień. Im szybciej wytoczymy przeciwko niej wojnę, tym osiągniemy lepsze efekty. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza lub w aptece.

Kluczowe w powstawaniu trądziku jest żywienie. Wiele osób nie toleruje histaminy zawartej w niektórych produktach spożywczych takich jak: czerwone wino, wieprzowina, sery. Szkodliwe są gorące napoje i pikantne przyprawy. Objawem jest trwałe zaczerwienienie skóry. Pojawieniu się dolegliwości sprzyja również jasna karnacja. Co może zrobić lekarz? Leczenie zależy od intensywności i przebiegu choroby.

W lżejszych postaciach wystarczy stosowanie maści i kremów z wyciągiem z rumianku oraz bezzwłoczne przejście na dietę i wyeliminowanie szkodliwych potraw. Dermatolodzy najczęściej przepisują antybiotyki oraz odpowiednie kremy. Przy konsultacji możemy liczyć również na poradę z zakresu pielęgnacji cery.

Świetne efekty dają też zabiegi laserem naczyniowym. Zwalczają trądzik już po 2 sesjach.

Trądzik młodzieńczy

Niektórzy uważają, że trądzik musi przejść każdy i mija on z wiekiem. Doświadczenie lekarzy pokazuje jednak co innego. Po pierwsze, bardzo często trądzik nie znika wraz z przejściem z okresu dojrzewania w dorosłość, po drugie, można złagodzić jego objawy, lub całkowicie je zlikwidować. Dla nastolatków dobry wygląd jest bardzo ważny, więc skuteczny antybiotyk przepisany przez lekarza może być prawdziwym zbawieniem. W dzisiejszych czasach antybiotyki zwalczające trądzik są zarówno skuteczne, jak nieszkodliwe.

Pieprzyki i zmiany skórne

Zazwyczaj dermatolog Warszawa posiada w swoich gabinetach dermatoskop, czyli narzędzie pozwalające na obejrzenie wszelkiego rodzaju zmian skórnych w bardzo dużym powiększeniu. Pozwala to na ocenę znamion pod kątem możliwości przekształcenia ich w nowotwór. W dużych miastach, takich jak Warszawa, większość prywatnych gabinetów jest dobrze wyposażona.

Dzięki temu zmiany, które kwalifikują się do usunięcia, lekarz może potraktować na kilka sposobów. Niektóre pieprzyki można zlikwidować laserem. Dotyczy to szczególnie pieprzyków niewielkich i płaskich. Zabieg laserowy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i zostaje po nim niewielki ślad w miejscu, w którym był pieprzyk. Drugą opcją jest chirurgiczne wycięcie pieprzyka. Do takich zabiegów kwalifikują się zwykle pieprzyki duże i wystające.

Minusem jest większa ingerencja w organizm, konieczność zastosowania silniejszego znieczulenia, a zaletą – możliwość późniejszego zbadania usuniętego pieprzyka w laboratorium. Warto regularnie badać znamiona i pieprzyki, ponieważ narażone na promieniowanie słoneczne zmiany mogą przerodzić się w czerniaka, którego leczenie jest o wiele bardziej skomplikowane, niż krótki i bezbolesny zabieg.

Recent Posts

Recent Comments

Categories

pozycjonowanie

admin Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply